Meniaci sa životný štýl a znečistenie životného prostredia sú pravdepodobne najdôležitejšími etiologickými faktormi prevalencie výskytu alergie v populácii. V priebehu 20. storočia za necelých 100 rokov stúpla v ľudskej populácii prevalencia alergie z 1% na 15-40 %. Zmeny v životnom prostredí sú tým faktorom, ktorý v spúšťaní alergií začína prevládať nad prirodzenou penetráciou alergických génov v populácii. Predpokladá sa, že v roku 2015 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie.
K rizikovým faktorom, ktoré zvyšujú riziko vzniku alergie v detskom veku patria mužské pohlavie, prekonanie niektorých respiračných vírusových ochorení vo včasnom detskom veku, znečistenie ovzdušia, fajčenie v rodine, nedojčené deti alebo masívna expozícia alergénom alebo tabakovému dymu. Najčastejšími vyvolávateľmi alergií v našom klimatickom pásme sú inhalačné alergény. Okrem inhalačných alergénov sú často veľmi závažné a život ohrozujúce alergie na hmyz, potravinové alergie. Práve výskyt a liečba alergických ochorení a porúch imunity je v popredí záujmu imunoalergológov.
Imunoalergologická ambulancia sa zameriava na diagnostiku a liečbu alergických ochorení dýchacieho ústrojenstva / alergická nádcha a bronchiálna astma / kožných a potravinových alergií.
Mimo peľovej sezóny sa vykonávajú kožné prick testy. U diagnostikovaných alergikov má význam len kontinuálna liečba a režimové opatrenia počas trvania alergénovej sezóny, ktorú v individuálnych prípadoch aj mimo sezóny dopĺňa špecifická alergénová imunoterapia. Nemenej dôležitou súčasťou je diagnostika a liečba porúch imunity.
Na diagnostiku a liečbu alergických ochorení a porúch imunity využívame laboratórne metodiky nášho ústavu a odd. funkčnej diagnostiky.
V našej ambulancii liečime detských pacientov od narodenia do dovŕšenia 19 rokov podľa objednania.