Môže to postretnúť každého z nás. Jedného dňa si vaše zdravie napriek všetkému vyberie dovolenku a dozviete sa svoju diagnózu. Všetko ostatné sa stane vedľajším. Chcete vedieť iba, aké máte možnosti, no najmä, ako to zvládli iní... „Cystická fibróza je boj s časom“, hovorí mamička Bianky (12) a Timejky (6), ktoré sa každý rok vracajú do Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. Tu ich učia s touto chorobou lepšie žiť, monitorujú ich stav, diagnostikujú a liečia ich orgány, pomáhajú im fungovať tak, aby mali v medziach možností plnohodnotné detstvo.
Tatranci sa liečbe postcovidového syndrómu u detí bez obmedzenia veku venujú od vlaňajšieho septembra. Odvtedy tam hospitalizovali už vyše 50 detských pacientov.
VYSOKÉ TATRY: U detí sa síce predpokladá ľahší priebeh samotného ochorenia Covid-19, ale následky ich môžu zasiahnuť rovnako tvrdo ako dospelých. Takzvaný postcovidový syndróm zaútočí na deti bez rozdielu veku do niekoľkých týždňov po prekonaní ochorenia.
Skúsenosti so syndrómom, ktorý sa považuje za oneskorenú reakciu tela na covidovú infekciu, má aj tínedžerka Diana Dvorská zo stredného Slovenska.
Koronavírusom sa nakazila v škole. Keďže študuje na konzervatóriu, časť výuky sa nedala absolvovať na diaľku z bezpečia domova. „Ukázalo sa, že jeden zo spolužiakov bol pozitívny. Najprv sme celá skupina skončili v karanténe. Po testovaní som zistila, že som tiež nakazená. Prvé dni som necítila príznaky, potom som však nedokázala vstať ani z postele," spomína Diana na ťažký a dlhý priebeh ochorenia nákazou Covid-19.
Po prekonaní choroby si stredoškoláčka postupne všímala zvláštne prejavy, ktoré ju nikdy predtým netrápili. Často na ňu doliehala únava, pri bežnej fyzickej záťaži lapala po dychu, búšilo jej srdce a bolela ju hlava.
„Nezvládala som ani prechádzky, ktoré som pred ochorením bez problémov dávala. Keď sa mi po jednom výstupe na kopec zahmlilo pred očami, začala som to, že nevládzem, riešiť," vraví Diana Dvorská.
Poslednou indíciou, že niečo nie je s Dianiným zdravím v poriadku, bola hodina herectva.
„Mali sme tam dlhšie dialógy a ja som pri tom svojom jednoducho nestačila s dychom, tak som šla k lekárovi."
Ten jej odporučil liečenie a mladá pacientka sa ocitla v starostlivosti lekárov z Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. Spolu s Dianou Dvorskou sa vo Vysokých Tatrách aktuálne lieči z postcovidového syndrómu ďalších šesť detí.
Tatranci sa liečbe u detí bez obmedzenia veku venujú od vlaňajšieho septembra. Odvtedy tam hospitalizovali už vyše 50 detských pacientov.
„Výhodou je, že deti u nás absolvujú všetky odborné vyšetrenia na jednom mieste. Na základe diagnostiky sa určí a nastaví liečba, ktorá následne pokračuje v domácich podmienkach. Súčasťou pobytu v našom ústave je i klimatoterapia, deti musia v poobedňajších hodinách chodiť vonku na vzduch. Posilňuje to ich imunitu," hovorí primár lôžkového oddelenia Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Peter Ferenc.
Deti sú v Dolnom Smokovci hospitalizované buď samostatne alebo v sprievode rodiča. Mladší môžu počas pobytu navštevovať materskú škôlku, tí starší majú možnosť pokračovať v školskej dochádzke.
Doba pobytu v tatranskej liečebni trvá 10 až 14 dní v závislosti od zdravotného stavu detského pacienta. Primár Peter Ferenc vraví, že najmladší mal dva roky, ale postcovidový syndróm sa viac objavuje u starších detí.
„Tie si odsledujú svoj zdravotný stav lepšie sami a viac si ho všímajú. U malých detí je to na rodičoch. Takzvaný postcovidový syndróm sa objavuje aj u detí, ktoré mali bezpríznakový priebeh ochorenia Covid-19," vysvetľuje Ferenc.
V Dolnom Smokovci sa pritom neorientujú iba na liečenie detí po prekonaní pľúcnej formy covidu. „Lekári k nám posielajú i deti s nešpecifickými ťažkosťami, ako je napríklad chronická únava, zhoršená tolerancia námahy, dlhodobý kašeľ, sťažené dýchanie,“ dodáva primár lôžkového oddelenia Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.
https://www.aktuality.sk/clanok/891164/v-tatrach-liecia-postcovidovy-syndrom-u-deti/